Для чого потрібні амінокислоти чоловікові і жінці в спорті?

Для чого потрібні амінокислоти і чим вони корисні для організму?

Спортсмени для досягнення результатів щодо нарощування м’язової маси звертаються до спеціального харчування, адже досягти рельєфного тіла без вживання амінокислот і протеїнів досить проблематично.

Навіть при посилених тренуваннях важко одержати значний обсяг м’язів, тому виправдане використання добавок у вигляді амінокислотних комплексів, підвищують витривалість, звільняють додаткову енергію.

Виникло бажання використовувати амінокислоти для набору м’язової маси, але для чого вони потрібні, чому фахівці рекомендують вживання білка не тільки спортсменам, але й з метою схуднення та повернення молодості?

Що таке амінокислоти?

Амінокислоти – структурні складові всіх білків, вони є будівельним матеріалом зв’язок, сухожиль, шкіри та м’язових волокон.

Схуднути на 24 кг за місяць: думка лікарів-дієтологів

Популярна думка про те, що схуднути швидко і на багато неможливо - міцно засіло в головах сучасних людей. І хоча це твердження застаріло ще на початку 2000-х років, більшість досі вірить, що для схуднення не існує інших способів крім дієт і позамежних фізичних навантажень.

Але дослідження в області зниження ваги не стоять на місці. Одне з глобальних відкриттів останніх років - Eco Slim, дійсно творить справжні чудеса!

Редакція опитала 8 лікарів дієтологів з багаторічним досвідом і всі в один голос заявили, що вже давно рекомендують Eco Slim як безпечний засіб для самостійного зниження ваги.

Ємельяненко М.Ю. Дієтолог-ендокринолог
(Досвід роботи: більше 30 років)

Вплив сучасної масової культури зобов'язує жінок добре виглядати. Лікарі, в свою чергу, підтверджують - повнота не є нормальним станом здорового організму. Худнути треба, і якщо немає до того особливих показань, ви цілком можете худнути самостійно, без участі дієтолога. Сучасні препарати для схуднення повністю безпечні для домашнього застосування, і при цьому мають високу ефективність.

Я рекомендую своїм клієнтам Еco Slim, він настільки прискорює процеси метаболізму, що пацієнти буквально худнуть на очах. Кілька років тому були закінчені клінічні випробування і остаточно підтверджено, що Eco Slim не має жодного побічного ефекту.

Осипова Е.М. Жіночий Лікар-дієтолог
(Досвід роботи: 11 років)

Найбільший ефект Eco Slim діє на жінок старше 30-32 років. Спорт і дієти в цьому віці вже не дають відчутного результату або цей результат не постійний.

Щоденний прийом Eco Slim активізує всі обмінні процеси організму і дозволяє жінкам худнути до 7-10 кг за тиждень.

Гавриленко О.А. Лікар-ендокринолог
(Досвід роботи: більше 30 років)

Те що Eco Slim дозволяє швидко худнути, на 7-10 кг в тиждень, уже давно доведений факт. Але зовсім недавно було зроблено ще одне відкриття. Виявилося, що цей засіб є відмінною профілактикою захворювань шлунково-кишкового тракту і чудово очищає організм від токсичних речовин, негативний вплив яких краде у нас молодість, красу і здоров'я. Це дуже актуальна проблема для жителів міст.

На питання "Чи реально схуднути на 20 кг за місяць, використовуючи Eco Slim?" всі лікарі відповіли однозначно: "ТАК, реально."

У практиці доктора Ємельяненко були випадки схуднення на 30 і більше кілограм за місяць!

Eco Slim - це найпотужніший жиросжигатель на сьогоднішній день.

Ефект: - 7-23 кг за 30 днів

Мінуси: немає

Спосіб застосування Eco Slim:
1 таблетку розвести в склянці чистої води. Приймати 3-4 рази на день за півгодини до їди.

На нашому сайті представлений справжній Eco Slim для схуднення і профілактики ожиріння у жінок. Цей продукт має всі необхідні сертифікати і перевірений на ефективність. За місяць використання можна схуднути на 7-23 кг.

Сподіваємося тепер Ви не будете жертвами стереотипів, а будете крокувати в ногу з часом і використовувати найсучасніші методи для схуднення.

 

 

 • Завдяки синтезу в організмі ряду амінокислот, що надходять з їжею, відбувається зростання кісткової тканини і м’язових волокон.
 • Після потрапляння в шлунок білкової їжі, починається її розщеплення до молекулярного стану.
 • Білки і амінокислоти поняття однакові, тільки першим необхідно час для синтезу в організмі, а другі вже готові стати будівельним матеріалом, адже володіють дрібними ланцюжками молекулярного порядку.

Дефіцит протеїнів заповнюється збалансованим харчуванням, хоча такий підхід можливий тільки для людей, які не займаються активними тренуваннями в спортивному залі. Організм синтезує амінокислоти для зниження стресу після фізичних навантажень, сприяє нарощуванню м’язової маси, заодно спалює жирові відкладення.

Для спортсменів життєво важливо додатково приймати амінокислотні комплекси, адже під час занять інтенсивно витрачається енергія, організм відчуває нестачу білка. Зараз пропонують добавки в капсулах, таблетках, у вигляді порошку або в рідкому вигляді.

Для чого потрібні амінокислоти?

Навіщо ж нам так потрібні амінокислоти? Для функціонування органів і систем життєво необхідна постійна наявність білка, у складі якого знаходяться амінокислоти, сполучені у ланцюжки.

У процесах життєдіяльності організму задіяні лише 20 амінокислот, але саме вони формують все розмаїття білків. Вони беруть участь у синтезі гормонів, задіяні в хімічних процесах, що знаходяться в основі всіх клітин м’язів, особливо серцевого м’яза.

Якщо в організмі енергетичні запаси вичерпалися, амінокислоти служать запасним енергетичним джерелом. Таке трапляється, якщо людина голодує, а в крові знизилися показники глюкози.

Амінокислоти задіяні в процесах:


 • сприяють утворенню нових клітин, адже білок є головним будівельним матеріалом в організмі;
 • насичують клітинні структури поживними речовинами і киснем;
 • беруть участь у виробленні гормонів та ферментів;
 • регулюють клітинний обмін, насичуючи організм енергією;
 • молекули РБК і ДНК теж мають у складі амінокислоти, тому білки є носіями генної інформації;
 • беруть участь у передачі нервових імпульсів, регулюють повноцінну роботу нервової системи.

Амінокислоти забезпечують повноцінну діяльність організму, активізують обмінні процеси, зміцнюють імунну систему, запобігаючи проникненню інфекцій.

Для спортсменів недолік протеїну призведе до тяжких наслідків, для набору м’язової маси потрібно тривалий період вживати білкову їжу. М’язові клітини швидко використовуються організмом, якщо бодібілдер відмовиться від добавок на користь дієтичного харчування.

У спорті


Вживання білкових добавок підвищує метаболізм в м’язових волокнах, знижує відчуття втоми під час тренувань.

 • Якщо людина знаходиться в стані спокою, то відбувається вироблення в організмі шести амінокислот – глутаміну, лейцину, аспарагіну, изолецина, валіну та аспарагінової кислоти. Речовини беруть участь в процесах метаболізму, сприяють відновленню енергії.
 • Після початку активних тренувань починається реакція, націлена на підтримку колишнього рівня амінокислот. Наслідком реакції є втома, бажання зробити невелику перерву.
 • Спортсмени попереджають подібний стан, приймаючи добавки з глутамином, який підвищує життєві сили організму, дає енергію під час силових вправ.
 • Лейцин важливий для стимулювання вироблення білка, якщо людина піддається посиленим тренуванням або серйозно обмежує себе в їжі.

Додатковий джерело протеїну необхідний не тільки бодібілдерам, але і представникам інших видів спорту – спринтерам і бігунам, а також любителям активного відпочинку.

В медицині

Амінокислоти полегшують стан при ряді захворювань, активізують процеси життєдіяльності в організмі:

 • Цукровий діабет. При хворобі перестає утворюватися в організмі інсулін, тому слід приймати комплексні добавки, які відповідають за нормалізацію рівня цукру;
 • Імунна система. При нестачу харчового білка послаблюються захисні сили організму. Доведено безпосередню участь амінокислот в активації макрофагів і лейкоцитів, вплив на вироблення антитіл;
 • Вогнища запалення в суглобах. Відомо вплив сірковмісним амінокислоти на уражені суглоби, зменшення набряків, поліпшення стану при артритах;
 • Народжуваність. При регулярному вживанні білкових добавок, чоловіки повертають здатність до зачаття.

В області медицини продовжують вести дослідження користі амінокислот, щоб повернути хворим радість повноцінного життя. Результативність фіксується після декількох місяців досліджень у контрольних групах, де перша половина учасників приймала спеціальні препарати, а друга – плацебо.

У косметології

Якщо спортсменам протеїни допомагають відновитися після наполегливих тренувань, то дами зрілого віку приймають добавки з метою повернути молодість.


 • Якщо жінка регулярно вживає полівітаміни з комплексом амінокислот,
  то втомлена і зморшкувата шкіра отримує харчування, активізується вироблення колагену.
 • Білкові молекули насичують шкіру вологою, розгладжують нерівності, повертають еластичність шкіри. Не даремно вони входять в різні омолоджуючі креми і маски, ефективно діють на шкіру, надають сяйво, згладжуючі вікові плями і зморшки.

Схуднення


 • При схудненні достатньо приймати комплекси амінокислот і дотримуватися збалансованого харчування, навіть не потрібно часто відвідувати тренажерний зал.
 • Помилково перейти на білкову їжу і одночасно приймати добавки, так знизиться засвоєння в організмі другої складової.
 • Препарати сприяють активному спалюванню жирової прошарку, допомагають наростити рельєфні м’язи.
 • Для скидання ваги звертають увагу на L-карнітин, активізує ліпідний обмін, нормалізує роботу серцевого м’яза.
 • Знизити відчуття голоду і прискорити процеси обміну допоможе тирозин, сприяє набору м’язової маси.

Значення амінокислот в організмі людини

Не піддається опису біологічна цінність амінокислот, які беруть участь у всіх важливих процесах організму, заряджають енергією, покращують самопочуття:

 • сприяють нарощуванню м’язової тканини;
 • зміцнює волосся, нігті, шкірні покриви;
 • беруть участь в утворенні білкової структури, що утворює сухожилля, залози і зв’язки;
 • підвищують активність головного мозку, прискорюючи проходження імпульсів;
 • збільшують швидкість розпаду холестерину, перетворюють жир в енергію;
 • запускають процес відновлення тканин, тому використовуються під час відновлювальної терапії після важких травм;
 • омолоджують організм, нормалізують вироблення колагену;
 • знімають почуття втоми, забезпечують спокійний нічний відпочинок.

При нестачі або порушення синтезу амінокислот з’являються симптоми небезпечних захворювань, знижуються розумові здібності, слабшають захисні сили організму.

Тому для нормальної життєдіяльності, зростання і розвитку слід заповнювати дефіцит білка, який вважається основним складовим компонентом органів і систем, допомагає на довгі роки зберегти бадьорість і красу.

Достоїнства і недоліки амінокислот

Зваживши всі плюси і мінуси добавок, виділяють відразу ряд незаперечних переваг. Без амінокислот організм не зможе розвиватися і рости, а недолік відразу проявляється втомою, неспокійним сном та погіршенням кольору обличчя.

Переваги:

 • Активізують утворення гемоглобіну, який транспортує кисень до всіх органів і систем.
 • Сприяють виробленню гормонів, які прискорюють біохімічні процеси.
 • Беруть участь в утворенні антитіл, що відповідають за імунну витривалість у боротьбі з інфекціями та вірусами.
 • Допомагають засвоїтися мінеральних і вітамінних комплексів.
 • Запобігають накопичення жирових клітин в печінці.
 • Знімають ознаки депресії і втоми.
 • Знижують шкідливий вплив нікотину.

Амінокислоти розщеплюють клітини жиру, активізують метаболізм, підвищують рівень викиду в кров гормону росту. Кожен вирішує для себе, в якій кількості слід приймати добавку. Все залежить від кінцевої мети людини – оздоровлення, нарощування м’язів, схуднення або омолодження.

Недоліки:

 • Мінусами вважається висока ціна добавок.
 • Слід визначитися з індивідуальною дозою, щоб не платити зайвого.
 • Негативні наслідки присутні, якщо набагато перевищити кількість препарату в цілях схуднення.
 • При надмірному вживанні, відбувається все навпаки – організм починає швидко виводити надлишки, що стане причиною різкої втрати обсягів м’язової маси.

Класифікація

Класифікують всі амінокислоти на три групи:

 • Замінні. Разом з їжею надходять в організм, але там же можуть синтезуватися, якщо виникне дефіцит білка.
 • Незамінні. Не можуть синтезуватися в організмі, тому перебувають у складі білкової їжі або спеціальних спортивних добавок.
 • Умовно замінні. Можуть синтезуватися в невеликих кількостях з незамінних амінокислот. Вироблення зовсім припиняється під час стресових ситуацій.

Кожна з груп є невід’ємною частиною нормального функціонування органів і систем.

Замінні

Синтез замінних амінокислот відбувається безпосередньо в організмі, але спортсмени вживають додатково протеїнові препарати. Під час активних силових вправ втрачається енергія, тому потрібне підживлення ззовні.

Із зростанням фізичної активності, слід заповнювати кількість замінних амінокислот, щоб не тільки усунути почуття втоми, але і швидше нарощувати м’язову масу.


 • Аланін
  бере участь у метаболізмі вуглеводів, приводить в норму показники цукру, забезпечує енергетичний підйом.
 • Аргінін блокує розвиток пухлин за рахунок зміцнення імунних сил, оптимізує азотний баланс, знешкоджує залишки азоту.
 • Аспарагін задіюється в процесі синтезу аміаку, підтримує стабільну роботу нервової системи, тобто утримує від надмірного збудження, сприяє працездатності.
 • Аспартовая кислота знімає відчуття втоми, бере участь у метаболізмі, активізує вироблення антитіл та імуноглобулінів.
 • Глютамін сприяє поліпшенню пам’яті, допомагає сконцентруватися, поповнює дефіцит енергії при тривалих навантаженнях.
 • Гліцин регенерує ушкоджені тканини, знижує ризик виникнення епілептичних судом, усуває ознаки гіперактивності.
 • Пролін задіюється при формуванні сполучної тканини.
 • Серин зміцнює імунітет, активізує обмін жирів.
 • Таурин концентрується в скелетній мускулатурі та серцевому м’язі, є основною складовою жовчі, що відповідає за розщеплення жирів і підтримання оптимальних показників холестерину.
 • Цистин активізує окислювальні процеси.

Незамінні

Надходять незамінні амінокислоти в організм разом з білковими продуктами харчування.

Слід детально розглянути користь від вживання, якщо приймати їх у комплексі зі спортивним харчуванням:

 • Джерело енергозабезпечення. При дефіциті вуглеводів у кровоносному руслі, забезпечують резервної енергією.
 • Синтезування гормонів. З амінокислот синтезується гормон росту, який сприяє розвитку, активізує нарощування м’язових тканин.
 • Будівельний матеріал для м’язів. Протеїн є головною складовою м’язової тканини, також допомагають зберегти азотний баланс.
 • Сперматогенез. Оптимальна кількість амінокислот дозволяє чоловікам відновити репродуктивну функцію, посилити лібідо.

Якщо взяти за правило регулярно приймати спеціальні комплекси, то підвищиться ефективність спортивних тренувань, з’явиться рельєф тіла, усунуться зайві жирові відкладення:


 • Валін
  відомо стимулюючі вплив на органи і системи, сприяє загоєнню тканин, підвищує сприйнятливість до морозів та спеки;
 • Ізолейцин бере участь у синтезі гемоглобіну, нормалізує вміст цукру в крові, відновлює енергетичний баланс, є «паливом» при силових тренуваннях;
 • Лейцин рекомендують приймати в якості відновної терапії після травм або операцій, бере участь в утворенні гормону росту, регенерує кістки, пошкоджені м’язові тканини і шкірні покриви;
 • Лізин виявляє противірусну дію, особливо ефективний у боротьбі з герпесом і сезонними інфекціями, підвищує відсоток засвоєння кальцію у дорослих, а у дітей сприяє росту та розвитку кісткової і м’язової тканини;
 • Метіонін запускає процес відновлення тканин печінки і нирок, проявляє антиоксидантну дію, синтезує колаген і нуклеїнові кислоти, заповнює недолік сірки, розщеплює жирові клітини, перешкоджаючи відкладенню на стінках судин;
 • Треонін концентрується в центральній нервовій системі, серцевому м’язі та скелетній мускулатурі. Бере участь у виробленні антитіл, підтримує збалансоване кількість білка;
 • Триптофан виконує роль зв’язуючої агента в нервовій системі, бере участь у синтезі серотоніну в головному мозку, рекомендують приймати дітям при синдромі гіперактивності, а дорослим при неспокійному сні, тривожності, для профілактики нападів мігрені;
 • Фенилаламин підвищує здатність до навчання, знижує больові симптоми, стабілізує настрій. Використовують препарати для лікування ожиріння, артриту, депресії, шизофренії, менструальних болів.

Частково замінні

В організмі вироблення частково замінних кислот відбувається в мізерних кількостях, якого занадто мало для участі у важливих фізіологічних процесах, а недолік досить важко отримати шляхом синтезу.

Вони є проміжною ланкою між замінними і незамінними видами амінокислот:

 • Аргінін виводить продукти розпаду білка, запускає відновні процеси в тканинах, зменшує показники холестерину, служить джерелом енергії;
 • Гістидин відповідає за регенерацію пошкоджених тканин, бере участь у синтезі гемоглобіну, нормалізує процеси згортання крові, попереджає розвиток хвороб серця;
 • Орнітин однією з головних функцій є біосинтез сечовини, усунення втоми під час спортивних занять;
 • Пролін завдяки жорсткій молекулярній структурі, запускає вироблення колагену, який відповідає за відновлення шкірних покривів, волосся і нігтів;
 • Цистеїн допомагає повернути шкірі еластичність, бере участь у нарощуванні м’язової тканини, спалює жирові відкладення.

Час прийому

Необхідно звернутися до тренера, що визначити оптимальний час прийому препаратів. Професіонал підкаже рішення в конкретному випадку, а новачок уникне помилок від неконтрольованого вживання.

Найбільш зручний час для прийому:

 • Безпосередньо під час прийому їжі або через 15-20 хвилин, коли добавки можуть проявити максимальний ефект, повністю засвоїтися в організмі.
 • Через 15-20 хвилин після закінчення тренування слід терміново відновити енергію, щоб втомлене тіло отримало енергетичне підживлення.
 • У виняткових випадках рекомендують пити препарати перед відходом до сну, але краще зупинитися на повільному протеїні або казеїні. Відбувається повільний розпад такого природного речовини в організмі, тому під час нічного відпочинку можна не тільки відновитися, але і збільшити обсяги м’язів.

Бодібілдери починають ранок з прийому протеїну, якщо необхідно наростити м’язи в рекордні терміни. Для боротьби із зайвою вагою прийом добавок збільшують, але час прийому має бути зазначено на упаковці препарату.

Рекомендують доповнювати прийом білків вітаміном В6 (50 мг), щоб швидше відбувалося розщеплення молекул. Якщо після вживання препарату з’явилася нудота чи запаморочення, слід поміняти добавку.

Дозування


Для кожного виду амінокислот існує конкретна дозування скільки потрібно приймати, тому орієнтуються по ситуації.

Виробник завжди вказує кількість разового прийому, його слід дотримуватися під час нарощування м’язів або для схуднення.

Якщо на пачці вказана доза для чоловіків, тоді дівчата повинні зменшити її не менше, ніж на чверть.

Оптимальна кількість – не менше п’яти грам, але спортсмени для досягнення швидких результатів можуть збільшити до 20 грам за один прийом.

З добавками можна комбінувати спортивне харчування, але не можна вживати їх разом за один раз. Засвоєння амінокислот значно сповільнюється, якщо протеїн і білкові сполуки пити заодно.

Як заповнити недолік амінокислот?

Слід уважно придивитися до себе, щоб визначити чи дійсно в організмі недостатньо білка. Ознаками дефіциту є випадають волосся, нігті, слабкі м’язи і сірий колір обличчя.

Спровокувати тривожні симптоми може не тільки відсутність фізичної активності, але і незбалансоване харчування. При бажанні зайнятися вправами настає непосильне втому, енергія швидко виснажується.

Білок необхідний для побудови і зміцнення структури м’язів, при його недоліку послаблюються захисні сили, ні бажання займатися повсякденними справами. На тлі занепаду сил починає проявлятися слабкість, людина частіше піддається простудних захворювань, шкіра покривається гнійниками.

Заповнюють недолік білка продуктами харчування:

 • вводять в раціон нежирні сорти м’яса і риби;
 • вживають більше білкової їжі рослинного походження, тобто бобові, різні види круп та горіхи;
 • не менше 3 разів на тиждень збагачують меню молочними продуктами, яйцями і соєю.

Якщо не вдається усунути симптоми втоми за допомогою збалансованого харчування, необхідно звернутися до спеціаліста, пройти курс відновлювальної терапії.

Амінокислотні комплекси


 • В організмі не засвоюється білок в первісному стані. Йому потрібно пройти процес розщеплення до стану амінокислот, щоб перетворитися на будівельні «цеглинки», які будуть безпосередньо брати участь в синтезі і освіту м’язових білків.
 • При цьому процесі витрачається багато енергії і часу на розщеплення білкової їжі, що для звичайної людини цілком прийнятно.
 • У спортсменів ситуація кардинально відрізняється. Під час тренувань слід наситити м’язи амінокислотами, щоб досягти бажаного рельєфу тіла.
 • Важливим часом для вступу білкових з’єднання після посилених тренувань, коли відбувається стрибок росту м’язів.
 • Якщо після тренування вжити протеїни, тоді доведеться чекати не менше двох годин до їх перетворення в амінокислоти.
 • Коли ж спортсмен вирішує завчасно насититися протеїнами, тоді не зможе нахилятися з «повним» шлунком.
 • Всі проблеми бодібілдерів вирішують спеціальні комплекси, що містять розщеплені ланцюжки молекул білка, засвоєння яких в рази швидше.

Рідкі амінокислотні комплекси


 • Рідкі комплекси є новітньою розробкою, але на тлі плюсів існують і мінуси.
 • Якщо рідина максимально швидко засвоюється в організмі, то значить, що при виробництві необхідно дотримувати ряд умов.
 • Виробники часто варіюють склад рідких амінокислот, тому слід уважно вивчати упаковку, де вказана доза активної речовини.
 • Багатьох відлякує висока ціна на препарати на відміну від таблеток, доступних кожному спортсменові. Також звертають увагу на терміни придатності, адже вони набагато менше від іншої форми добавок.
 • До переваг відносять можливість розчинення в будь-якої рідини – води або соку. Рідкі добавки розчиняють у воді, яку беруть на тренування, а потім повільно випивають під час вправ.
 • Деякі спортсмени приймають добавки за кілька хвилин до тренування, а також після неї, тобто достатньо двох разів протягом дня.
 • Так забезпечується активний набір м’язової маси, особливо якщо необхідно терміново підготуватися до змагань.

Амінокислоти ВСАА


 • ВСАА складається з трьох важливих амінокислот – лейцину, ізолейцину і валіну, що володіють розгалуженою структурою.
 • При тренуваннях починається витратити клітинний запас енергії, кров не встигає насичувати глікогеном клітини.
 • При інтенсивних заняттях починає витрачатися ВСАА, що призводить до його дефіциту в організмі.
 • А без комплексу амінокислот стає неможливим повноцінним синтез м’язової тканини.
 • Якщо не забезпечити організм додатково BCAA, почнуть руйнуватися молекули, звідки буде використовуватися запас БЦАА, щоб будувати нові клітини.

Властивості ВСАА:

 • Знижують відчуття втоми під час силових навантажень, оскільки блокують вироблення серотоніну. Якщо викид серотоніну менше в рази, тоді і тренування можна підсилити, що впливає на інтенсивність нарощування м’язової маси;
 • Активізують синтез протеїну, адже комплекс вже розбитий на «цеглинки», які використовуються в організмі для проведення цієї реакції. Якщо синтез відбувається швидше, то часу на відновлення після виконання вправ потрібно набагато менше;
 • Знижують хворобливість м’язів на наступний день після силових вправ, що дозволяє і далі тренуватися більш жорстко;
 • Швидкість розпаду протеїну зменшується, що сприяє зростанню м’язів.

У складі добавок білковий комплекс відразу розщеплюється, потрапляє в кровоносне русло, синтезується в м’язах. Для підвищення витривалості і зниження втрати білкових сполук, слід під час тренувань на витривалість ввести за правило прийом ВСАА.

Амінокислоти і протеїни

Заняття бодібілдінгом припускають прийом амінокислот. Слід розібратися у відмінностях протеїну від амінокислот, щоб визначитися з перевагами добавок. Хоча протеїнові коктейлі мають у складі амінокислоти, процес засвоєння проходить повільніше, так і калорійність напоїв більше.

Комплекси блокують голодні позиви, знижують швидкість проходження катаболічних процесів, сприяють накопиченню у м’язах білка. На тлі плюсів перед протеїнами, є і недолік – вартість на порядок вище. Але якщо культурист зможе виділити кошти на придбання добавок, то кращу ефективність покажуть амінокислотні комплекси.

Як вибрати?

Перед покупкою комплексу звертають увагу:

 • Наявність у складі не менше ніж дві амінокислоти, а також вітамінів і мінералів;
 • Складові амінокислоти. Виключно в ВСАА зазначено присутність трьох амінокислот, всі інші препарати мають різну кількість. Можна віддати перевагу таким амінокислотам, які мають боковими ланцюжками розгалуження;
 • В якій формі випущений препарат. Засвоєння протеїну в таблетках відбувається більш тривалий час, а порошкові препарати — погано розчиняються у рідині. Звертають увагу на рідкі комплекси або на капсули.

Не рекомендують використовувати внутрішньовенні ін’єкції, які чреваті ускладненнями і побічними ефектами, хоча в деяких випадках застосування виправдане.

При бажанні в короткі терміни обзавестися об’ємними м’язами, слід купувати препарати, що містять максимальну кількість незамінних і замінних амінокислот, збагачених вітамінами і мінералами.

Слід розібратися, які добавки найбільше позитивно впливають на нарощування м’язів:


 • Вільні амінокислоти.
  Вже кілька десятиліть користуються повагою з боку спортсменів, хоча доведеться заплатити солідну суму. У таких препаратах молекули білка знаходяться окремо, вони не пов’язані ланцюгами з іншими складовими кошти. Прийом вільних амінокислот сприяє швидкому проникненню молекул в кровоносне русло, а звідти – безпосередньо в м’язи. Тут відсутній процес руйнування м’язів, ні тривалого розщеплення білків, що завжди загрожує ускладненнями при прийомі протеїнів з продуктами харчування;
 • Гидролизованная форма. Варіант припускає розташування молекул в ланцюжки, зв’язки між якими ще належить зруйнувати. У порівнянні з попередньою формою, вплив проявляється повільніше;
 • ВСАА – розгалужена молекулярна структура. Дані амінокислоти знаходяться в складі четвертої частини всіх м’язів, а в період посилених навантажень використовуються в якості резервного палива». Якщо бодібілдер не вживає препарати з ВСАА, то втрачає м’язи, адже організму необхідно відновлювати витрачену енергію. Симптомами нестачі ВСАА є м’язові болі, слабкість і судоми, що призводить до травм спортсмена;
 • Ді – і трипептидная форма. Засвоюється аналогічно вільним амінокислотам. Одна частина не розщеплюється, використовується для побудови молекул білка, а інша частина синтезується до стану амінокислот.

Якщо важко вибрати препарат, то краще проявляють дію ді – і трипептиды, а також вільні амінокислоти. Вони ефективніше діють при порівнянні з гідролізовані формою, якої необхідно час для засвоєння. Також орієнтуються на ціновий діапазон, вибирають за фінансовим можливостям.

Ознаки нестачі амінокислот

Першими ознаками дефіциту протеїну є депресивний стан і втома, втрата здатності концентруватися.

Якщо кількість білка катастрофічно знижується далі, то виникають тривожні симптоми:


 • Млявість, порушення координації, слабкість і тремтіння в м’язах.
  Людина не може робити свою роботу, будь-який рух висловлюється м’язовими болями;
 • Тривожний сон і постійні головні болі. Недостатня кількість гормонів стає причиною труднощі засинання, а розвивається анемія погіршує насичення мозку киснем, що викликає біль;
 • Блідість шкірних покривів, поява висипань. Відсутність білка призводить до порушення обмінних процесів. Шкіра стає блідою, покривається лущенням та запаленням, які не піддаються звичайним методам лікування;
 • Зміна настрою. Нервова система виснажується, тому раніше спокійний людина без причини проявляє агресію, ображається, що стає тривожним;
 • Ламкість нігтьових пластин і волосся. Нігті і волосся потребують будівельному матеріалі, тому для хорошого стану мають потребу в білку. При його недоліку починають випадати волосся, з’являється лупа, нігті покриваються білими смужками, втрачають гладкість;
 • Порізи і рани, що довго не загоюються. Для побудови нових клітин потрібен білок, у зв’язку з його дефіцитом ранові поверхні повільно відновлюються;
 • Набряки. При порушенні балансу починається накопичення зайвої рідини в підшкірній клітковині. Спочатку набряк поширюється на нижні кінцівки, потім переходить на руки і обличчя;
 • Збої в роботі дихальної і серцево-судинної системи. Про порушення життєдіяльності свідчить утруднене дихання, болю в області серця, кашель;
 • Схуднення за рахунок втрати м’язової маси. При різкому зниженні концентрації білка, організм намагається використовувати його запаси з тканин м’язів, що призводить до втрати м’язової маси.

Результатами нестачі білка є відставання в розвитку у дітей, а у дорослих починаються збої в роботі внутрішніх органів і систем.

З алкоголем

При розробці рельєфу тіла необхідно утримуватися від вживання спиртних напоїв. Якщо протеїни та амінокислотні комплекси сприяють набору м’язової маси, активують синтез білка, то алкоголь зупиняє дані процеси.

Приймаючи одночасно протеїни зі спиртними напоями не можна наростити м’язи, скоріше можна нашкодити печінки.

При вагітності

Вагітність стає особливою віхою в житті жінки, яка відповідає за збереження здоров’я немовляти. Слід подбати, щоб з їжею в організм надходили не тільки важливі вітаміни і мінерали, але і достатню кількість амінокислот.

Дія речовин базується на оздоровлення органів і систем, стабілізації стану, протидія стресів і депресії. Протеїни активізують вироблення антитіл, які стають надійним бар’єром проти інфекцій, відновлюють гормональний баланс, сприяють насиченню клітин киснем.

При вагітності білкові добавки допомагають зберегти гарний настрій, психологічно підготуватися до пологів, але не забувають про збалансоване харчування, збагаченому вітамінами і мінералами.

Для дітей

Зростаючий організм відчуває підвищену потребу в додатковому джерелі білків і вуглеводів. Особливо, твердження стосується хлопців, які захоплюються спортом.

Слід подбати про амінокислотні добавки в розчинній формі, щоб з ранку розмішати з водою або соком, а вже протягом дня пити маленькими ковтками. Напій виручить і під час занять у спортивній школі, тоді малюк вгамує голод смачним коктейлем, а не піде в магазин за шкідливою їжею.

Якщо у дитини є спадкова схильність до подразнення слизової шлунка, тоді натщесерце добавки приймати не рекомендують. Краще дати йому зранку в школу домашню їжу, після чого можна пити білковий коктейль.

Продукти

Без білкової їжі неможлива нормальна життєдіяльність організму.

Слід ознайомитися зі списком продуктів, що містять у складі амінокислоти:


 • Яйця
  . Продукт насичений повноцінним білком, в його складі знаходяться всі незамінні амінокислоти. Одне велике яйце містить 10% від загальної кількості білка, який людина повинна спожити за день. Білок яйця має настільки високими якісними показниками, що використовується при оцінці на кількість протеїну в іншої продукції;
 • Риба. Володіє всім переліком незамінних амінокислот. Слід віддати перевагу нежирним сортам, на відміну від калорійної риби – тунця або лосося. Завдяки ненасиченим жирам, відновлює працездатність серцево-судинної системи;
 • М’ясо. Володіє значною кількістю білка. У 100 грамах нежирної свинини, яловичини або птиці міститься близько 21 грам протеїну. Щоб не насититися поліненасиченими жирами, краще зупинити вибір на страви з птиці;
 • Соєві боби. Джерело білка рослинного походження. Володіють низьким відсотком жирності, а в складі знаходяться всі незамінні амінокислоти;
 • Молочні продукти, зернові, гриби. Містять валін, який сприяє швидкому загоєнню ран, активізує метаболізм в м’язах, що важливо при посилених тренуваннях;
 • Сирні маси, яловичина і риба. Багаті на фенілаланін, який розщеплюється на допамін. Підходить не тільки спортсменам, але школярам і студентам. Знижує больову чутливість, покращує здатність до запам’ятовування, підвищує настрій, дає відчуття ситості на тривалий час.
 • Фініки, овес, кунжут, банани, арахіс. Завдяки наявності в продуктах триптофану, сприяють схудненню, знижують голодні позиви, зменшують інтенсивність нападів при мігрені, блокують шкідливий вплив нікотину;
 • Бурий рис, сочевиця, різні види насіння. У складі знаходиться лейцин, що насичує організм енергією, сприяє зростанню м’язової тканини. Допомагає відновитися після травм м’язів і кісток, покращує стан шкірних покривів.

При правильному складанні рецептів можна забезпечити організм повноцінним набором незамінних амінокислот. Хоча задовольнити добову потребу можна, якщо з’їсти 500 грам молочної продукції, але краще скласти різноманітне меню.

Препарати

Лікарські форми виявляють вплив на клітинному рівні, насичують кальцієм і магнієм, виводять шкідливі сполуки. Різноманітність добавок представлено в мережі аптек, де пропонують комплекси більш характерні для магазинів, які спеціалізуються на спортивному харчуванні.

Асортимент майже однаковий, але в аптеці препарати можна придбати на порядок дешевше:

 • Альвезин. Продається в розчині для ін’єкцій. Підходить для пацієнтів в несвідомому стані, служить замінником повноцінної їжі. Використовується спортсменами при напруженому фізичному навантаженні, коли необхідно швидко запустити процеси відновлення м’язів;
 • Аргінін. Перевірений засіб, випробуване не однією сотнею осіб. Відновлює азотистий баланс, активізує вироблення гормону росту, поліпшує роботу серцевого м’яза. Регулярне вживання знижує втому, сприяє насиченню енергією під час силових вправ;
 • Глютамін. Є однією з незамінних амінокислот, що надходять разом з продуктами харчування. Оскільки така доза занадто мізерна, додатково в аптеці пропонують «Л-Глютамін», який зменшує больові відчуття, підвищує витривалість, активізує захисні сили, запобігає зараженню вірусними захворюваннями.
 • Гліцин. Заспокоює під час стресів, налагоджує нормальний сон. Спортсмени приймають добавку, щоб заспокоїтися, знизити тривожність перед майбутніми змаганнями. Ефективність підлягає сумніву, що деякі згодні з заспокійливим впливом даного засобу;
 • Метіонін. Благотворно впливає на роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту і печінки, також виводить з організму токсичні сполуки. Не перевищують дозування в півтора грама протягом доби, зважаючи недоказанного механізму впливу на людину;
 • Церебролізин. Відновлює мозкову активність, на яку вплинули виснажливі тренування. Також заспокоює нервову систему, що одержала навантаження під час важливих спортивних виступів.